Kovai su erkėmis – natūralūs eteriniai aliejai ir pačių pasigaminti purškalai

Graži ta Lietuvos gamta, smagu joje iškylauti...Tik, deja, šis grožis slepia ir rimtų pavojų. Netgi mirtinų. Jei kraujasiurbiai uodai mus tik erzina savo zyzimu ir įkandus priverčia kasytis, tai erkės – rimtų ligų nešiotojos. Erkių seilėse ir žarnyne gyvena erkinio encefalito, Laimo ligos ir kitų pavojingų infekcijų sukėlėjai. Todėl įsisiurbus erkei šis užkratas patenka į žmogaus ar gyvūno kraują ir sukelia pavojų susirgti minėtomis ligomis.

Yra daugybė cheminių preparatų, kurie skirti apsaugoti nuo erkių ir mus, ir mūsų augintinius, tačiau jų „pagalba“ nevienareikšmė. Ne paslaptis, kad šių chemikalų sudėtyje yra organizmui nepalankių medžiagų, kurių naudojimui daugelis nepritariame.

Kaip erkės renkasi auką? Ar galime rasti natūralių apsaugos nuo erkių ir uodų priemonių? Atsakydami į šį klausimą pirmiausia išsiaiškinkime, pagal kokius kriterijus erkės renkasi savo auką. Kodėl vieni erkėms „skanūs“ ir iš pievų bei miškų šių mažų, bet net gyvybei pavojingų gyvūnėlių parsineša ne vieną, o kitų jos beveik nepuola? Pasirodo, kad erkės aukas renkasi ir pagal kūno kvapą. Ar tai galima išnaudoti renkantis apsaugą nuo erkių? Jau įrodyta – puikiausiai. O svarbiausia, tokiam būdui galime pasitelkti natūralias priemones.

Mokslininkai išsiaiškino, kad erkės, kaip ir uodai, nemėgsta ir netgi vengia kai kurių natūralių kvapų (beje, jie taip pat įrodė, kad panašūs sintetiniai kvapai šių gyvių neatgraso). Taigi, naudodami natūralius kvapus galime atbaidyti ir prie ausies zyziančius, ir ant odos ropojančius bei besirengiančius įsisiurbti gyvius. Erkėms ypač nepatinka arbatmedžio, citrinų, citrinžolės, čiobrelio, eukalipto, greipfruto, gvazdikėlių, kalendrų, levandų, melisos, pelargonijų, pipirmėčių, pušų, raudonėlio ir rozmarino natūralių eterinių aliejų kvapas.

Šiuos iš augalų pagamintus eterinius aliejus galima naudoti tiesiai užlašinus ant drabužių ar avalynės, o naminiams gyvūnams – ant antkaklio ar pavadėlio. Jokiu būdu negalima lašinti tiesiai ant odos ar kailio, nes gali nudeginti. Jei norite iškvėpinti visą augintinį, eterinio aliejaus lašelį ar kelis, priklausomai nuo gyvūno dydžio, patrinkite tarp delnų, o po to išglostykite savo augintinio kailį. Keturkojui augintiniui apsaugoti nuo erkių ypač tinka citrinžolės, eukalipto ar levandų eteriniai aliejai. Juos patartina maišyti, kad erkei būtų pasiūlytas nemėgstamų kvapų kokteilis. Beje, specialistai perspėja, kad augintiniams nerekomenduojamas grynas arbatmedžio eterinis aliejus, nors jį naudoti purškaluose tinka.


Saugumą gaminame patys

Matyt, daugeliui saugesnis variantas bus naudoti ne minėtus grynus eterinius aliejus, o pasigaminti iš jų purškalą, kurį galima naudoti ir ant kūno odos, juo išpurkšti augintinio kailį. Purškalo koncentracija turėtų būti apie 10 procentų. Aliejus galima lašinti į paprastą vandenį, nors specialistai rekomenduoja naudoti hidroliatą – vandenį, kuris gaunamas distiliuojant augalus. Hidroliatai taip pat turi tam tikrų savybių, priklausomai, su kokias augalais distiliuoti. Pavyzdžiui, levandų hidrioliatas turi uždegimą mažinančių savybių, o šlamučio – alergiją ir niežėjimą. Taigi, pasirinkite jūsų poreikius labiausia atitinkantį hidroliatą.

Purškalui nuo erkių ir uodų pasigaminti galima naudoti pasirinktų minėtų aliejų mišinį, bet patartina bent 4­6 aliejus, kurie jums labiausia patinka. Specialistai rekomenduoja naudoti įvairesnių aliejų mišinį, nes taip erkės ir uodai atbaidomi labiau. Purškalui pagaminti eterinius aliejus galima naudoti lygiomis dalimis. Nors išbandžiusieji pataria santykinai daugiau lašinti citrinžolės, levandų ir arbatmedžio eterinių aliejų. Pavyzdžiui, norint gauti maždaug 10 proc. purškalą, 50 ml vandens ar hidroliato reikia apie 250 lašų eterinių aliejų (skaičiuojama, kad 1 gramą aliejaus sudaro apie 50 lašų). Pavyzdžiui, citrinžolių ir levandų aliejų – po 75, arbatmedžio – 50, eukalipto ir gvazdikėlių – po 25 lašus. Beje, iš pradžių galite pasigaminti kelis kartus mažesnės koncentracijos purškalą ir pasitikrinti, ar jo kvapas jums ne per stiprus. Įvairių eterinių aliejų bet kada galite įlašinti daugiau. Toks purškalas tinka purkšti ant atviros odos ir augintinio kailio. Priklausomai nuo oro, jis gali padėti apsisaugoti nuo erkių ir uodų iki poros valandų. Todėl jei miške ar laukuose būnate ilgiau, purškalą naudokite kas kelios valandos. Prieš naudodami visuomet gerokai suplakite.

Be purškalo galite pasigaminti ir kitą natūralią apsaugą – kvapnųjį aliejų. Pagrindui paimkite 50 ml bet kokio savo mėgstamo aliejaus, pavyzdžiui, kokosų, alyvuogių, vynuogių kauliukų, migdolų ar pan., ir įlašinkite pasirinktų eterinių aliejų panašia proporcija kaip gamindami vandens purškalą. Juo galima tepti ir atviras kūno vietas, ir nematomas drabužių vietas.